The Nominees List for The Future Awards 2012


As always, it’s the most anticipated list this year! The Future Awards, described by the World Bank as “The Nobel Prize for Young Africans”, after unveiling its spectacular Young Person of the Year nominees earlier this week, has now released the full Nominees List for all 21 categories.

Voting begins immediately! The voting numbers are 33120 (All networks) for Nigeria, and 1523 (Expresso& MTN), 1910 (Airtel) for Ghana. You can also vote on www.thefuturenigeria.com. According to the organisers, voting takes only 50% of the second stage of judging, so winners are not selected by voting popularity – there is a 4-stage judging process involving a Board of Judges and an Independent Audit Committee. There is also a one-week period for members of the public to make complaints about any of the nominees to the awards Central Working Committee (CWC). Please send complaints to info@thefuturenigeria.com.

All the nominees will be celebrated at an invitation-only media and VIP Nominees Reception on Saturday, 4 August 2012 – where they will also be inducted into the elite The Future Alumni Network. The Reception is also a yearly charity fundraiser – and this year, the event will be raising money for the Down Syndrome Association of Nigeria, a pioneering advocacy platform for children with Down’s Syndrome.

“Though there were remarkable difficulties in getting young leaders and entrepreneurs closer to 20 than 30, but we are excited to have yet arrived at an inspiring run-down of young Nigerians,” said ChudeJideonwo, who is executive director of The Future Project. “Wegave ourselves the tough task of finding innovators, entrepreneurs and the kinds of young people you don’t always hear about, which is the essence of The Future Awards and we are as always, incredibly proud of the nominees we have.”

Profiles of the nominees will be published on the official website www.thefuturenigeria.com and on www.facebook.com/thefutureawards by July 31, 2012. Let the race begin!

THE FUTURE AWARDS 2012 NOMINEES LIST

*Note that, due to the adjusted The Future Awards calendar (it was moved from its traditional January to August, the period in review is October 2010 – May 2012. Nominees who were still 31 years as at March 2011 (six months into the period in review) are therefore eligible.

CHANGE

Best Use of Advocacy

  1. Ferdinand Adimefe (Interface Foundation)                      28
  2. OlumideMakanjuola (The Initiative for Equal Rights)   25
  3. Orode Jade Uduaghan(Pink Pearl Cancer Foundation) 22
  4. AdammaUmeofia (WeBuilt: Nigeria)                                   20
  5. ChizobaImoka(Unveiling Africa Foundation)                   25
  6. Esther Agbarakwe (Nigerian Youth Climate Coalition)28
  7. Priscilla Usiobaifo            (Brave Heart Initiative)                                28
  8. BabafemiOyediran (Rural Enterprise Development Project)         29

Best Use of New Media

  1. Japheth Omojuwa                                                                        28
  2. Gidi Traffic                                                                                      22
  3. EdiongUmoh                                                                                  25
  4. #OccupyNigeria                                                                            26
  5. #SaveOke                                                                                        28
  6. Beacons                                                                                           29
  7. NmachiJidenma                                                                            24
  8. Wale Adetula                                                                                 27

CREATIVITY

Creative Artist Of The Year

  1. Obi Somto (Photographer)                                                       23
  2. BayoOmoboriowo (Photographer)                                       25
  3. ChibundoOnuzo (Writer)                                                         21
  4. BoboOmotayo (Writer)                                                             29
  5. ImoleBalogun (Photographer)                                               23
  6. RemiAdegbite        (Photographer)                                        30
  7. OnyekaNwelue (Writer)                                                           30
  8. Mohammed Abbagana   (Painter)                                          26

Designer of the Year

  1. Adebisi Anita (MsMakor)                                                          23
  2. Kola Kudus (Kola Kudus)                                                         30
  3. OlorunyomiOmoniyiMakun (Yomi Casuals)                     27
  4. ToluwalojuOlowofoyeku (TojuFoyeh)                                23
  5. OsakweAmaka(Maki Oh)                                                          26
  6. RukkyLadoja/Obi Obi/TolaAyanwale (Grey)                   27/29/27
  7. UgonnaOmeruo (House of Nwocha)                                                28
  8. AkposOkudu (AkposOkudu)                                                   25

EXCELLENCE IN SERVICE

Public

  1. Akin Rotimi            (Ekiti State Governor’s Office)                        31
  2. Banks Omisore (National Assembly)                                                29
  3. Chime Asonye (The Presidency)                                                        26
  4. OhimaiAmaize (Ministry of Sports)                                                  31
  5. John GomilukOtokwala(Securities and Exchange Commission)        28
  1. AdaezeNnamani (Ministry of National Planning)           31
  2. The Corper (National Youth Service Corps)                      All ages
  3. HadizaAbdullahi (The Presidency)                                       31

Journalism

  1. ChiemelieEzeobi   (Thisday)                                                    24
  2. ToluOgunlesi (NEXT/Forbes Africa)                                    29
  3. AlkasimAbdulkadir (CNN)                                                       31
  4. ToyosiOgunseye   (The Punch)                                               29
  5. Oluyinka Ezekiel Adeparusi (National Mirror)                30
  6. TomiOladipo(BBC)                                                                      27
  7. Barnabas Hunjo (Radio Nigeria)                                            28
  8. EloNkereuwem (NEXT/Premium Times)                          31

Corporate

  1. AdimIsiakpona (Marketing Manager, HP)                         27
  2. SeyiOgunro (Associate, Banwo&Ighodalo)                        29
  3. Aneto Okonkwo (Manager, Google)                                      27
  4. NgoziNkwoji (Senior Brand Manager, NB Plc)                 30
  5. TomiwaAdesida (Head of CSR, Sahara Group)                 32
  6. TomijogunOgunlesi (Campus Brand Manager, Reckitt Benckiser)                                                                                      28
  1. KayodeJegede        (General Manager/Head of FacilityManagement, Deux Project)                                                    30
  1. TokiniPeterside (Communication Manager, Moet Hennessy)                                                                                       24

INNOVATION

Science and Technology

  1. Ahmed Mukoshy (Yrn.me)                                                      23
  2. NnodukaEruchalu (Ploggin.com)                                          22
  3. OlumideAdewunmi (Gidilounge)                                          27
  4. ZubairAbubakar   (Nigerian Constitution BlackBerry

App)                                                                                                  32

  1. ChinweNjokwu (Novel designs for microwave antennas using

Nanomaterials)                                                                                         27

  1. SeunOnigbinde (BudgIT)                                                          26
  2. Femi Alade  (Pliris Mobile)                                                       30
  3. RaheemTemitope Bello (geoUtil, a solution for 70%

current household energy consumption)                          19

Education

  1. GossyUkanwoke   (Beni Online University)                       24
  2. IyinoluwaAboyeji (Bookneto)                                                21
  3. TosinJegede (One Child, One Book)                                      31
  4. Adebayo Adegbembo(ASA)                                                      29
  5. Otto Orondaam (Slum to School Project)                            26
  6. Desiree Craig (Efiko)                                                                  23
  7. TolulopeSangosanya (Love on the Streets)                        30
  8. ObinnaOkwodu (Robotic teaching in secondary

schools)                                                                                           21

ENTERPRENEURSHIP

General

  1. Oyigoye Doyle(Nylahs Catering)                                            30
  2. Kola Oyeneyin (Venia Business Hub)                                  31
  3. Titus and Tobias Igwe (Speadmeals Mobile Kitchen)    24
  4. Aisha Maina (Aquarian Consult)                                            31
  5. AyodeleArigbagbu (Dada Books)                                          32
  6. OsaruAlile&Lape Caxton-Onakoya    (Caxton-Alile)        30
  7. Ola Orekunri (Flying Doctors Nigeria)                                 26
  8. Ladi Delano            (Bakrie Delano Africa)                                     30

Agriculture

  1. AjoKunnuho John (Animal husbandry)                             29
  2. Omoteso Sogo Ayodele (Piggery/Fishery/Poultry)        27
  3. TochukwuOnyemelukwe (Jaeet Nigeria Limited)           30
  4. OlukayodeAdeoye (Whails and Chase)                               32
  5. AyodejiAdeyinkaAdeoye (Irewolede Farms)                   30
  6. FawoluTaiwo (Abivict Farms)                                                28
  7. OlusolaAmusan (OlusolaAmusan Company)                    22
  8. Zechariah Obasola (Crop farming)                                        30

Media/Communication

  1. Julie Odia (WOW)                                                                                    31
  2. AdaoraMbelu (Innovation Factory)                                      26
  3. UyiOmokaro (DM2)                                                                    30
  4. Bobby Taylor (Bobby Taylor Consulting)                          30
  5. KomolafeAdesola (Media Insight)                                        30
  6. Samuel Olatunji (Big Sam Media)                                          30
  7. UcheEze (BainStone)                                                                  29
  8. FunmiladeAlalade (Elev8)                                                       28

Entertainment

  1. David Adeleke (HKN)                                                                 20
  2. Keke Hammond (Flytime Productions)                              30
  3. TanaAdelana (TanaAdelana Productions)             28
  4. Emmanuel Dole Onoja (Delphino Entertainment)         28
  5. Don Jazzy (Mo-Hits/Mavin Records)                                    30
  6. CobhamsAsuquo (CAMP)                                                         31
  7. MamahNwanchukwu (Ape Planet)                                      28
  8. Clarence Peters (CAPital Dreams Pictures)                       29

Technology

  1. AyodejiAdewunmi/OpeyemiAwoyemi/Olalekan           28/24/28

Olude (Jobberman)

  1. AjibolaModupe (OTG Playa LLC)                                           29
  2. Jason Njoku(Iroko Partners)                                                   31
  3. EnoEssien(Rheycrak)                                                                30
  4. Bode Pedro (Veda Technology)                                             29
  5. KayodeDisu (IISA)                                                                       29
  6. TemiKolawole (Antigravity)                                                    27
  7. Femi Alade (Pliris Mobile)                                                        30

ENTERTAINMENT

On Air Personality of the Year(Radio)

  1. OladotunKayode (Cool FM)                                                     28
  2. Twitwi (Wazobia FM)                                                                32
  3. Toke Makinwa (Rhythm FM)                                                  26
  4. Maltida Duncan (Rhythm FM, Abuja)                                  31
  5. Tolu“Toolz” Oniru (Beat FM)                                                  30
  6. Nike Adewuyi (Splash FM, Ibadan)                                      27
  7. Lorenzo Menakaya (Lion FM, Enugu)                                 26
  8. Mazino (Smooth FM)                                                                  30

On Air Personality of the Year (TV)

  1. Dolapo Oni  (Studio 53/Mnet)                                                28
  2. DenreleEdun (Channel O)                                                        28
  3. UtiNwanchukwu (Jara/Mnet)                                                 30
  4. Ill Rymz (Nigerian Idol)                                                             27
  5. Andre Blaze (Nigezie)                                                                29
  6. Adams Ibrahim (Soundcity)                                                    24
  7. Yvonne “Vixen” Ekwere (Silverbird TV)                             25
  8. MaupeOgun (Channels TV)                                                     29

Musician of the Year   

  1. Davido                                                                                              19
  2. Wizkid                                                                                              22
  3. Tim Godfrey                                                                                   31
  4. Ice Prince                                                                                        26
  5. Flavour                                                                                            29
  6. Naeto C                                                                                             30
  7. MI                                                                                                       30
  8. Bez                                                                                                     29

Actor of the Year

  1. Ini Edo                                                                                              30
  2. Tonto Dike                                                                                      26
  3. OC Ukeje                                                                                          31
  4. IvieOkujaye                                                                                    26
  5. Gideon Okeke                                                                                29
  6. Ramman Hassan                                                                          30
  7. KabirahMojisolaKafidipe                                                          31
  8. LalaAkindoju                                                                                 25

Producer of the Year Music

  1. D’tunes                                                                                             22
  2. SamKlef                                                                                            27
  3. DJ Klem                                                                                            28
  4. Jesse Jagz                                                                                         28
  5. Ikon                                                                                                   29
  6. Fliptyce                                                                                            30
  7. Legendary Beats                                                                           23
  8. J Sleek                                                                                               24

Producer of the Year Screen

  1. Clarence Peters                                                                             29
  2. Victor Sanchez Aghahowa                                                        29
  3. OnyeUbanatu                                                                                 31
  4. IshayaBako                                                                                     26
  5. LadiOdebunmi                                                                              21
  6. AdeolaOloyede                                                                              32
  7. Anietie James Ekins                                                                     27
  8. DejiAdeniyi                                                                                    31

YOUNG PERSON OF THE YEAR

  1. Bankole Wellington [Banky W] (Musician/Entrepreneur/Activist)                                                                                                       31
  1. DapoOyebanjo [D’banj] (Musician/Entertainment Entrepreneur)                                                                                          32
  1. Jason Njoku (Media Entrepreneur)                                                  30
  2. Peter and Paul Okoye [Psquare] (Musician/Entertainment Entrepreneur)                                                                                          31
  1. Linda Ikeji (Blogger/Media Entrepreneur)                                   31
  2. ChinweNjoku (Scientist)                                                                       26
  3. IdrisAkinbanjo (Journalist)                                                                  30
  4. RaheemTemitope Bello (Scientist)                                                   19

*Note that, due to the adjusted The Future Awards calendar (it was moved from its traditional January to August, the period in review is October 2010 – May 2012. Nominees who were still 31 years as at March 2011 (six months into the period in review) are therefore eligible. 

Advertisements

4 thoughts on “The Nominees List for The Future Awards 2012

  1. Pingback: Nominees for the 2012 Future Awards Announced, DBanj, BudgIT, Efiko in… « Code Green Unexposed

  2. Pingback: lets VOTE for a trusted FUTURE « M'ADE

  3. Pingback: Audrey Allen Foundation to cater for other Children’s Foundations via Entertainment | AceWorldTeam.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s